Forum Shadow Strona Główna
Zaloguj Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy
Opowieści sufickie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Shadow Strona Główna -> Dobra książka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
justyna
Obserwator
Obserwator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią 22:50, 24 Lut 2006    Temat postu: Opowieści sufickie.

Zapraszam do lektury ksiązki sufickiej pt." 99 opowieści sufickich", napisanych przez sufiego Hazrat Inayat Khana.

Dla zainteresowanych Opowieściami, które chwytają za serce i dusze, podaje link, gdzie można zamówic i poczytac o ksiazce.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zapraszam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Miodek
Wojownik Cienia
Wojownik Cienia



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 2136
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Fen Carn w Gryfinie

PostWysłany: Pią 23:09, 24 Lut 2006    Temat postu:

Początek offtopu.
Jesteś z Torunia widzę. A z jakiej dzielnicy jeśli można wiedzieć? Toruń to moje rodzinne miasto, które znam jak własną kieszeń Smile
Koniec offtopa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
justyna
Obserwator
Obserwator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Sob 10:28, 25 Lut 2006    Temat postu:

Mieszkam na Bielanach k. szpitala, dzielnica w miare spokojna. Tą trasą jeździ Tadeusz R. do swojej pracy Cool

A teraz kilka opowiastek dla zachęty i inspiracji duszy:



Pielgrzymka Bajazyda

Bajazyd wyruszył w podróż do Mekki. Po drodze spotkał derwisza siedzącego na pniaku. Chcąc okazać szacunek świętemu mężowi, podszedł do niego i poprosił go o błogosławieństwo.
Derwisz zapytał go, dokąd zmierza — ów odpowiedział, że do Mekki.
— W interesach? — spytał.
— Nie — odparł zaskoczony Bajazyd — z pielgrzymką!
— Z pielgrzymką? A co właściwie ludzie robią na pielgrzymce? — spytał derwisz.
— Chodzą wokół wielkiego głazu Kaaba — odparł Bajazyd.
— Ach tak, to wcale nie musisz iść tak daleko — odrzekł — wystarczy, że okrążysz mnie tyle razy ile trzeba, a twoja pielgrzymka będzie dopełniona.
Bajazyd zrobił to i wrócił do domu. A kiedy ludzie pytali go, czy odbył pielgrzymkę do Kaaby odpowiadał, że pielgrzymował do żyjącego Kaaby..


Bogactwo

Pewnego razu, podczas wędrówki przez dzikie pustkowia, pustelnik Maćandra powiedział do swego towarzysza, Gauriki:
— Gaurika, boję się!
— Odrzuć strach — odparł tamten.
— Jak mam to zrobić? — spytał pustelnik.
— Odrzuć przyczyny strachu — odrzekł Gaurika.
Słysząc to Maćandra, wyjął z sakiewki dwie sztabki złota i zdumiony powiedział:
— Twierdzisz, że mam je tak po prostu wyrzucić!
— Tak — oparł Gaurika — a czymże one są?
Pustelnik wyrzucił je i zbladł.
Widząc to Gaurika zapytał:
— Czemu jesteś taki zmartwiony?
— Teraz już nam nic nie pozostało!
— Och, nie przejmuj się, mamy wszystko — odparł Gaurika. — Spójrz tylko przed siebie. Przed nimi stała góra złota.
— Bierz, ile zdołasz, jeśli pragnie tego twoja dusza — powiedział Gaurika.
Wtedy dusza Maćandra się przebudziła, i powiedział:
— Niczego nie wezmę, ponieważ zrozumiałem, że bogactwo oznacza nieposiadanie niczego.

Grzech i cnota

Swego czasu Mojżesz w drodze na Synaj spotkał pobożnego człowieka, który poprosił go, by przemówił za nim do Boga — bo choć przez całe życie modlił się do Niego, spotykały go wciąż same kłopoty i nieszczęścia.
Kilka kroków dalej prorok napotkał pijaka siedzącego przy drodze z bukłakiem słodkiego wina. I on poprosił go o wstawiennictwo u Pana.
Kiedy Mojżesz wstąpił na górę i rozmawiał z Bogiem o nich obydwu — sprawiedliwym i grzeszniku, Bóg oznajmił mu, że na tego pierwszego czeka już miejsce w niebie, zaś na drugiego, w najgorszym obwodzie piekła.
W drodze powrotnej zobaczył najpierw pijaka. Przekazał mu niepomyślne wieści, ale ku jego zaskoczeniu tamten wykrzyknął uszczęśliwiony:
— Bóg mówił o mnie? Nigdy bym się nie ośmielił myśleć, że poświęci mi choćby odrobinę uwagi! — tańczył przy tym z radości.
— Jakże jestem szczęśliwy — powiedział na koniec — że On, Stwórca i Władca Wszechświata, zna mnie, tak wielkiego grzesznika!
Potem prorok spotkał pobożnego i przekazał mu radosną nowinę.
— A czemuż by miało być inaczej — powiedział ów — całe życie spędziłem na oddawaniu czci Panu, cierpliwie znosiłem wszystko, co mi zsyłał, sądzę, że zasługuję na niebiosa!
W jakiś czas później obaj — pobożny i grzesznik — umarli. Mojżesz, ciekaw ich losów, udał się znów na górę Synaj i spytał o nich Boga.
— Cnotliwy jest w piekle, a pijak w niebie — powiedział Pan.
— Jak to, czyżby Stwórca nie dotrzymał obietnicy? — zdziwił się prorok.
Bóg mu odpowiedział:
— Widzisz, pijak, ten niecnota, tak się cieszył, słysząc, że zaledwie mówiliśmy o nim, że zmazał tym swoje przewiny. Zaś zasługi pobożnego, z powodu jego pychy, okazały się bezwartościowe. Nic go nie potrafiło ucieszyć na tym świecie — ani to, że świeci słońce, ani że pada deszcz!.

Równowaga

Pewnego razu Mahomet zalecił swojemu uczniowi praktykę, która miała dopomóc mu doświadczyć ekstazy. Po kilku dniach uczeń przyniósł wspaniałe kwiaty i owoce, by wyrazić wdzięczność i podziękowania.
— Mistrzu, ta praktyka jest wspaniała, przyniosła mi tyle dobrego! Dawniej modlitwa zajmowała mi zaledwie kilka minut, teraz mógłbym robić to w nieskończoność!
— Och, to cudownie, że praktyka tak ci się podoba — odpowiedział Mahomet — ale proszę, zaprzestań jej od jutra.




Ewolucja

Pewnego razu Mojżesz, idąc przez podwórze pewnego gospodarstwa, zobaczył chłopaka, który przemawiał do Boga:
— O Panie — mówił. — Twoje dzieło jest dobre i mi-łe memu sercu. O, gdybyś tylko zechciał zawitać w mo-je progi, troszczyłbym się o Ciebie, bardziej niż o moje owce i kury. W czasie deszczu mógłbyś się schronić pod dachem stodoły, w czasie zimna ogrzewałbym Cię pod moim kocem, a w upały prowadziłbym Cię do kąpieli w potoku. Jadłbyś u mnie chleb z manny i pił tłuste mleko, zabawiałbym Cię śpiewem i grą na flecie. O Panie mój, gdybyś tylko zechciał przyjść, zobaczyłbyś jak bym Cię pielęgnował!
Gdy chłopak skończył mówić, prorok wykrzyknął oburzony:
— Cóż ty za impertynencje prawisz, chłopcze — tak ograniczać Nieograniczonego! Bóg, Pan Wszechrzeczy, jest poza wszelką postacią, ludzkim doświadczeniem i zdolnością rozumienia!
Młodzieniec przestraszył się gniewu Mojżesza i u-ciekł. Wówczas Pan przemówił do proroka:
— Mojżeszu, Mojżeszu, nie jestem z ciebie zadowolony. Posłałem cię, abyś przybliżał do mnie tych, którzy są oddaleni, a nie odsuwał ich ode mnie. Mów z każdym odpowiednio do stopnia jego rozwoju.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nordri
Behemoth
Behemoth



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 460
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mroczny i satanistyczny warzywniak

PostWysłany: Nie 12:39, 26 Lut 2006    Temat postu:

Ekhm, ekhm... Z całym szacunkiem, ale te historyjki mi się kojażą z moralizatorskimi i pseudofilozoficznymi opowiastkami kończącymi się:

... i wtedy krowa wyszła z obory i powiedziała - "Jesteś złym człwiekiem"

Może zbyt pochopnie oceniam na podstawie tych czterech fragmentów, ale takie wrażenie odniosłem po ich przeczytaniu.


A ja jestem w 50% z Torunia Wink Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
justyna
Obserwator
Obserwator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Nie 13:03, 26 Lut 2006    Temat postu:

Masz racje, chyba zbyt pochopnie oceniłeś te opowieści. Proponuje, abyś przeczytał wszystkie. I moze nie kombinuj umysłem, tylko postaraj się odczuć.

Ciesze się, że jesteś w 50% z Torunia. Może założymy forum ludków z Torunia Razz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Miodek
Wojownik Cienia
Wojownik Cienia



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 2136
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Fen Carn w Gryfinie

PostWysłany: Nie 13:50, 26 Lut 2006    Temat postu:

justyna napisał:
Ciesze się, że jesteś w 50% z Torunia. Może założymy forum ludków z Torunia Razz


I bedziemy pisać w 3 osoby? Wink Z Bielan do mnie, znaczy tam gdzie mieszkałem przez jakiś czas, czyli Przy Kaszowniku (takie jeziorko koło dworca PKS) masz kawałek. Ale masz za to blisko do Od Nowy Smile No, chyba że nie lubisz takiej muzyki jakiej w większości tam puszczają to w sumie nie ma różnicy, hehe.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nordri
Behemoth
Behemoth



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 460
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mroczny i satanistyczny warzywniak

PostWysłany: Nie 14:49, 26 Lut 2006    Temat postu:

Ej Miodek, ja jak byłem mały berbeć, to też mieszkałem na Przy Kaszowniku (w wielce urodziwych wieżowcach Smile ). Jaki ten świat mały.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Miodek
Wojownik Cienia
Wojownik Cienia



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 2136
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Fen Carn w Gryfinie

PostWysłany: Nie 14:55, 26 Lut 2006    Temat postu:

Nordri napisał:
Ej Miodek, ja jak byłem mały berbeć, to też mieszkałem na Przy Kaszowniku (w wielce urodziwych wieżowcach Smile ). Jaki ten świat mały.


No co Ty?! O kurde, mieszkaliśmy obok siebie praktycznie, bo ja mieszkałem w tych starych, poniemieckich blokach (ten rejon jest zwany starym Kaszownikiem). Moja babcia ciągle tam mieszka i jak co rok ją tam odwiedzam Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
justyna
Obserwator
Obserwator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Nie 16:45, 26 Lut 2006    Temat postu:

Kiedyś bywałam w Od Nowie, ostatnio poszłam do Pilona. Ciekawe miejsce.... Więc Miodek mozemy się umówic na pogaduchy lub inne wyskoki Cool


Zapraszam wszystkich na strone Taraki, gdzie miałam okazje napisac kilka słów o sufizmie:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Miodek
Wojownik Cienia
Wojownik Cienia



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 2136
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Fen Carn w Gryfinie

PostWysłany: Nie 16:54, 26 Lut 2006    Temat postu:

justyna napisał:
Kiedyś bywałam w Od Nowie, ostatnio poszłam do Pilona. Ciekawe miejsce.... Więc Miodek mozemy się umówic na pogaduchy lub inne wyskoki Cool


W Pilonie byłem raz. Hardcore'owy pub, hehe. Bardziej preferuje Rock Cafe w którymś tam forcie albo Pod Aniołem w Ratuszu. Co do pogaduch to ja nie mam nic przeciwko Cool

EDIT.
Tak do tematu, bo trochę poczytałem o tym teraz. Jako, że nie kręcą mnie tego typu wierzenia i sposób na życie jak Krishna itp. więc Sufizm też mnie nie kręci Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Miodek dnia Pon 20:40, 27 Lut 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nordri
Behemoth
Behemoth



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 460
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mroczny i satanistyczny warzywniak

PostWysłany: Nie 22:18, 26 Lut 2006    Temat postu:

justyna napisał:

Zapraszam wszystkich na strone Taraki, gdzie miałam okazje napisac kilka słów o sufizmie:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ja się przyczepię do dwóch rzeczy:
Cytat:
Będąc w Zachodnim Zakonie Sufi nie trzeba rezygnować ze swojej przynależności do Kościoła.

Znając nasz wspaniały kościół jakoś nie mogę się do tego przekonać. Ciekawe co na ten temat powiedziałby jakiś przedstawiciel tejże instytucji.
Cytat:
Byłam bardzo wpływowa (w negatywnym znaczeniu, taka chorągiewka)

To się nazywa "podatna na wpływy". Cool
Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
justyna
Obserwator
Obserwator



Dołączył: 24 Lut 2006
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Nie 23:26, 26 Lut 2006    Temat postu:

Te zagadnienia, które wyłowiłeś nadają się do oddzielnego tematu.
Chętnie podyskutuje z tobą na ten temat.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Shadow Strona Główna -> Dobra książka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group, Theme by GhostNr1